Post | maart 2021 | Doe es gewoon vrijwillig | 3 min lezen

Mark maakt iedereen enthousiast voor EHBO

EHBO Stede Broec

Tientallen EHBO-ers heeft zijn vereniging al opgeleid, Mark Waterman (rechts op de foto) is als voorzitter van EHBO Stede Broec een gedreven ambassadeur van eerste hulp. ‘Ik denk dat ik echt iedereen enthousiast kan maken over EHBO.’


Evenementen, markten, braderieën: bij de meeste evenementen staat ergens een grote EHBO-tent. En die tent wordt bevolkt door vrijwillige EHBO-ers, die zich inzetten bij zo’n evenement zodat iedereen gezond en gezellig mee kan doen. Meestal grote evenementen, maar als je het EHBO-voorzitter Mark Waterman vraagt, is ook bij kleine evenementen een eerstehulppost nodig. ‘Denk maar aan een buurtfeest met een springkussen. Er stuitert zó een kind af, en weten de aanwezigen dan wat ze moeten doen? Of een klein sporttoernooi, waarbij de scheidsrechter of een coach ook de EHBO doet. Maar ja, die heeft twee petten op, kan niet overal tegelijk zijn. Kijk, je bent als organisator wel verantwoordelijk voor die activiteit, dus regel dan ook de eerste hulp. Je wilt echt niet dat er iets mis gaat.’


Iedereen leert reanimeren

Jaren geleden werd hij gegrepen door EHBO na een akelige ervaring. ‘Ik werkte als koerier. Toen ik pakjes aan het bezorgen was in Purmerend, zag ik iemand bij een bushalte zo in elkaar zakken. En ik wist niet wat ik moest doen.’ Dat machteloze gevoel wilde hij nooit meer ervaren, hij ging direct een cursus volgen. Het verklaart ook zijn gedrevenheid voor project Hartslagnu.nl, waarbij de EHBO-vereniging iedereen leert reanimeren en een AED gebruiken. ‘We geven als vereniging gemiddeld twee keer per jaar een basiscursus EHBO waar iedereen aan mee kan doen, in groepjes van maximaal acht mensen. Dan haal je een officieel EHBO-diploma van het Oranje Kruis en kun je ook worden ingezet als EHBO-er, als je dat wilt. Ik denk dat ik echt iedereen enthousiast kan maken voor EHBO, zelfs de stoerste kerels zet ik aan het denken. Eigenlijk met het verhaal over wat mij is overkomen. Ik vraag ze: als er iemand gewond raakt, weet je dan wat je moet doen?’


Stil zitten? Niks voor Mark

Hij heeft enorm veel energie, is altijd bezig. Lastig dat door corona-maatregelen alle evenementen werden afgelast, want toen zat Mark ineens thuis met een lege agenda. ‘We zouden dit jaar op het nationale bevrijdingsfestival in Wageningen staan met onze ploeg. Ik vond het een enorme eer: een lokale vereniging, op dat grote nationale festival! Maar helaas, dat ging niet door.’ Mark ging gewoon ander vrijwilligerswerk doen, want stil op de bank zitten is niks voor hem. Tuinieren, hand- en spandiensten, hij is overal voor in. Mark: ‘Het is gewoon fijn om andere mensen te kunnen helpen. En gelukkig trekt het werk alweer aan: sportdagen op school, helpen bij teststraten. Twee fanatieke gekken van onze vereniging staan een paar dagen per week bij een bedrijf om het personeel te temperaturen. Zo hebben we onze begroting dit jaar toch rond gekregen.’


Geen storm in de tent

Wat is het mooiste evenement voor een EHBO-er? Een groot evenement, zoals het EK Wielrennen in Alkmaar of dance event Cube Outdoor in Bovenkarspel, zegt Mark. ‘Dan ben ik echt trots dat wij daar als EHBO-ploeg rondlopen en er mede met andere verenigingen, voor zorgen dat het voor bezoekers goed verloopt.’ Is het leuk als er veel werk is? Blaren doorprikken bij de vierdaagse, veel valpartijen bij zo’n wielerronde? Liever niet, als je het hem vraagt. ‘Loopt het storm in de EHBO-tent, dan is er met het evenement wat mis. Het is voor ons geslaagd als de vrijwilligers rustig een rondje kunnen lopen, bij wijze van spreken. Het mooie van ons werk is het respect van bezoekers, de saamhorigheid tussen de vrijwilligers. Als er dan iemand in de EHBO-tent komt die je snel kunt oplappen zodat hij of zij toch een fijne dag heeft, dan doen we het geweldig.’


EHBO-vlog

In juli 2019 maakten we een vlog over het werk van Mark en zijn collega's tijdens evenementen. We bezochten toen het Cube Outdoor Festival in Bovenkarspel. Helaas zit er voorlopig nog niet zo'n evenement in i.v.m. corona, maar als het weer mag zorgen de toppers van de EHBO dat alle partygangers volop kunnen genieten. Kijk je mee hoe dat dat in z'n werk gaat?


Deel blogpost